День пам’яті та примирення, присвячений загиблим у Другій світовій війні

День пам'яті та примирення, присвячений загиблим у Другій світовій війні

День пам’яті та примирення, присвячений загиблим у Другій світовій війні

День пам’яті та примирення – пам’ятний день в Україні, який припадає на 8 травня, річницю капітуляції нацистської Німеччини.

Згідно з Указом Президента України, підписаним 2015 року, метою цього дня є “гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги усім борцям проти нацизму”.

8 травня 1945 року Антигітлерівська коаліція офіційно прийняла “Акт про беззастережну капітуляцію” Збройних сил нацистської Німеччини. Акт був підписаний ще 7 травня в Реймсі (Франція), проте ратифікований наступного дня в Берліні. З цієї нагоди 8 травня 1945 року в багатьох містах Європи та США було проведено багатолюдні святкування.

24 листопада 2004 року Генасамблея ООН проголосила 8 і 9 травня Днями пам’яті та примирення (Time of remembrance and reconciliation).

Визнаючи, що держави-члени можуть мати свої Дні перемоги, визволення та святкування, ООН запропонувала всім державам-членам, організаціям системи Організації Об’єднаних Націй, неурядовим організаціям і приватним особам щороку відповідним чином відзначати один із цих днів або обидва ці дні як данину пам’яті всім жертвам Другої світової війни.

Асамблея наголосила, що ця історична подія створила умови для заснування Організації Об’єднаних Націй, покликаної позбавити прийдешні покоління від лих війни, і закликала держави-члени ООН об’єднати зусилля в боротьбі з новими викликами та зробити все можливе для врегулювання всіх суперечок мирними засобами й у спосіб, що не ставить під загрозу міжнародний мир і безпеку.